EPTE to forma małoinwazyjnej terapii uszkodzonych tkanek miękkich. Polega na wprowadzeniu do chorej okolicy pod ścisłą kontrolą USG cienkiej igły przez którą podawany jest prąd galwaniczny, który oddziałując na okolicę prowadzi do regeneracji komórkowej. Metoda służy do leczenia zapaleń ścięgien oraz ich przyczepów w szczególności w urazach sportowych i przeciążeniowych. Ścisła ciągła kontrola USG pozwala nadzorować przebieg zabiegu co czyni go bezpiecznym. Zabiegi stanowią uzupełnienie oferty terapeutycznej dla takich schorzeń jak np. łokieć tenisisty, często stosowane jako leczenie ‘pierwszego rzutu’, zamiast zwyczajowych blokad lub innych zastrzyków.
EPTE sprawdza się także w medycynie estetycznej w szczególności podczas leczenia blizn po operacjach np. po cięciu cesarskim lub zabiegach ortopedycznych.
Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać nie trzeba być na czczo warto wiedzieć czy nie jest się uczulonym na leki miejscowo znieczulające. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (wymagane jest ukłucie cienką igłą).
Po znieczuleniu i przygotowaniu miejsca wykonywane jest nakłucie pod kontrolą USG leczonego miejsca kilkoma igłami do suchego igłowania o średnicy 0,3 mm i przepuszczeniu przez nie mikroprądów w celu wywołania kontrolowanego stanu zapalnego.
Sam zabieg trwa około 10 minut.