#everymovewecare / Składowa.MED / ortoteam.pl

Barbotage

Jest to nieoperacyjne leczenie zwapnień stożka rotatorów. Aby dobrze zrozumieć co to za procedura, musimy zacząć od niewielkiego anatomiczno –  funkcjonalnego wstępu. Stożek rotatorów to złożona z 4 mięśni struktura odpowiadająca z ruchy rotacyjne w barku. Aby podnieść ramię do góry lub sięgnąć ręką na plecy angażujemy te struktury mięśniowe. Z racji na to, że działają one w dość ciasnej przestrzeni i we współpracy z łopatką dochodzi czasem do ich niedokrwienia, mikrouszkodzenia  i zapalenia, co powoduje powstanie w ich przebiegu zwapnień.  Mamy więc do czynienia z sytuacja, w której w strukturze mięśnia odkładają się najpierw złogi o charakterze „pasty”, które z czasem ulegają skamienieniu.

Objawy

Na początku pojawiają się umiarkowane dolegliwości bólowe występujące tylko podczas ekstremalnych zakresów ruchu, ale z czasem towarzyszą coraz prostszym czynnością, aż w końcu każdy ruch staje się bolesny i pojawia się ból nocny, który prowadzi do wielokrotnego wybudzania się pacjenta.

Wskazania do zabiegu

Diagnostyka

Wywiad , badanie kliniczne, diagnostyka RTG, USG i rezonansu magnetycznego pozwala na postawienie odpowiedniego rozpoznania i kwalifikacji do leczenia.

Jednym z rozwiązań terapeutycznych jest właśnie barbotage.

W naszej opinii kluczem do dobrego wyniku jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, prawidłowe przeprowadzenie go pod kątem technicznym i następująca po nim rehabilitacja.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu nie potrzeba się specjalnie przygotowywać (nie trzeba być na czczo), warto natomiast wiedzieć, czy nie jest się uczulonym na środki znieczulające.

Przebieg zabiegu

Czas trwania zabiegu to około 30 min. Zawsze wykonywany jest w tandemie przez ortopedę
i radiologa narządu ruchu. Ortopeda znieczula Pacjenta miejscowo (zastrzyk cienką igłą w okolicę zwapnienia). Następnie radiolog precyzyjnie lokalizuje zwapnienie pod kontrolą USG, a ortopeda wprowadza w nie igłę podłączoną do strzykawki i „płucze zwapnienie”.

Cały czas procedura jest kontrolowana w USG zarówno przez radiologa jak i ortopedę.

Zalecenia po zabiegu

Czas gojenia i powrotu do pełnej sprawności może zająć nawet 3 m-c.

 Cennik usług

Cena jednego zabiegu

650 zł /zabieg

  • pobranie Kwasu Hialuronowego firmy DUROLANE
  • czas działania preparatu to od 6 do 12 m-c
Cena jednego zabiegu

900 zł /zabieg

  • pobranie Kwasu Hialuronowego firmy HAPPY VISC
  • czas działania preparatu to od 6 do 12 m-c
Cena jednego zabiegu

900 zł /zabieg

  • pobranie Kwasu Hialuronowego firmy SINOVIAL
  • czas działania preparatu to od 6 do 12 m-c